Stepnen King – biografia

Stephen King urodził się dnia 21 września 1947 roku w Portland. Jest to znany pisarz amerykański, który jest autorem przede wszystkim literatury grozy, ale nie ogranicza się do jednego tylko gatunku.

Gdy King skończył 3 lata, jego ojciec (Donald Edwin King) opuścił rodzinę. Wychowaniem małego Stephena oraz jego starszego, adoptowanego brata (Davida) zajęła się matka, Nellie Ruth. Radziła sobie sama, jednak w wyniku ich sytuacji rodzinnej często mieli problemy finansowe. Przeżyli razem kilka przeprowadzek, ale ostatecznie skończyli w rodzinnym domu Ruth, w Durham w stanie Maine. Tam uczęszczał do Durham Elementary School oraz Lisbon Falls High School. Maturę zdał w 1996 roku.

W dzieciństwie Stephen był świadkiem tragicznego wydarzenia, bowiem widział jak jego przyjaciel został potrącony przez pociąg. Niestety zmarł.

Przygoda Kinga z pisarstwem rozpoczęła się bardzo wcześniej, a przyczyniła się do tego jego matka. W ramach prezentu bożonarodzeniowego otrzymał pierwszą w życiu maszynę do pisania. Na niej powstały właśnie pierwsze opowiadania Stephena. Początkowo wydawcy nie byli nim zainteresowani, po tym jak pierwszy raz spróbował szczęścia w wytwórni, w 1960 roku. Pierwszym utworem, jaki udało mu się opublikować, było opowiadanie  Byłem nastoletnim rabusiem grobów, jednak pod zmienionym tytułem: W półświecie grozy. Początkowo opowiadania były wydawane w małych nakładach w miejscowej gazecie, którą stworzył wraz z bratem (Dave’s Rag).

King w 1966 roku wybrał się na studia: anglistykę na Uniwersytecie Stanu Maine, w Orono. Tam wykazał  się jako felietonista studenckiej gazety Maine Campus. Jako że nie pochodził z  zamożnej rodziny, by zapłacić za studia, musiał pracować. Łapał się wielu zawodów, między innymi dorabiał w pralni przemysłowej. Później miał szczęście uczyć języka angielskiego w Hampden Academy. W celach zarobkowych pisał już wtedy opowiadania, jednak głównie dla męskich magazynów.

Smutną ciekawostką jest fakt, że przez ponad 10 lat Stephen miał problemy z alkoholem, do czego przyznaje się dopiero w książce Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika. Był pijany nawet na pogrzebie własnej matki, natomiast swój własny portret jako ojca-alkoholika prezentuje w utworze Lśnienie. Z nałogiem pomogła mu wygrać rodzina i przyjaciele.

Jego pierwsza poważna powieść, Carrie, początkowo aspirowała jedynie do opowiadania. Historia młodej dziewczyny o paranormalnych zdolnościach rozrosła się jednak do czegoś więcej. Droga do ukończenia jej była jednak bolesna. King miał spory problem z wymyśleniem zakończenia, w pewnym momencie nawet ją wyrzucił. Prawdopodobnie książki nigdy nie ujrzałby świat gdyby nie żona Kinga, która ją odratowała i zachęciła męża do skończenia tego co zaczął. Ostatecznie powieść sprzedała się za 400 tysięcy USD, mimo że początkowo została wyceniona na jedynie 2,5 tysiąca USD.

Na chwilę obecną mieszka wraz ze swoją żoną w Bangor, w stanie Maine, natomiast wszystkie jego dzieci są już dorosłe i samodzielne. Synowie poszli w ślady ojca i zostali pisarzami, natomiast córka duchowną.

Stephena Kinga znamy jako najbardziej bogatego pisarza świata. W swojej karierze dorobił się ponad 2 miliardów dolarów. Wydawał książki nie tylko pod swoim nazwiskiem, ale również pod pseudonimami, takimi jak Richard Bachnam czy John Swithen. Książki rozchodziły się w nakładzie przekraczającym ponad 350 milionów egzemplarzy, dzięki czemu należy mu się miano jednego z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *